Пропускане към основното съдържание

Декларираме заемите от приятели, ако са над 10 бона


Изискването не важи за банковите кредити

Новини
Физическите лица трябва задължително да декларират получените парични заеми в годишната данъчна декларация за 2014 г., ако тези заеми надвишават определена сума. Изискването обаче не задължава гражданите да декларират банковите си кредити, припомниха вчера от НАП.


Физическите лица трябва да попълнят подоходна декларация, ако през 2014 г. са получили парични заеми, чийто общ размер надхвърля 10 000 лв. и към 31 декември 2014 г. част от тях са непогасени.

На обявяване пред НАП подлежат и всички непогасени остатъци по заеми в периода от 2009 г. до 2014 г., ако общият размер на остатъците

към 31 декември 2014 г. е над 40 000 лв.

Пред НАП физическите лица трябва да обявят не само получените заеми, но и предоставените такива. В декларацията за доходите, която се подава до 30 април тази година, се посочват предоставените парични заеми през 2014 г., ако общият им размер надхвърля 10 000 лв. и към края на годината част от тях са непогасени.

Заемите, които са предоставени през предходните пет години също трябва да се декларират, ако общият размер на остатъците към 31 декември 2014 г. е над 40 000 лв.

Получените или предоставените парични заеми тази година се декларират

в отделно приложение – При­ло­жение № 11

което е неразделна част от образеца на годишната декларация за облагане на доходите на физическите лица.

Годишната данъчна декларация може да бъде изтеглена от интернет сайта на НАП - www.nap.bg. Формулярите се подават до 30 април 2015 г., като декларираният данък за довнасяне по декларацията трябва да бъде внесен в същия срок.

Повече информация, както и помощ при попълване на данъчните декларации клиентите на НАП могат да получат на информационния телефон 0700 18 700 на цената на един разговор.

Източник:
в. Монитор
Снимки:БГНЕС

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА МАЙЧИНСТВО НА БАЩАТА

Кодексът на труда дава възможност, отпускът за бременност, раждане и осиновяване на дете, да бъде ползван от бащата/осиновителя (по-надолу, посочван като бащата) на детето вместо от майката/осиновителката (по-надолу, посочвана като майката). Поставени са обаче условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да може обезщетението, за бременност и раждане, да бъде изплащано на бащата. В тази статия ще се опитам да внеса яснота в процедурата по „прехвърляне‘‘ на майчинството от майката на бащата.

Отчитане на наеми

Физическо лице предоставя помещение под наем на фирма за извършване на дейност. Сключен е договор за наем между двете страни,като в него са отразени: срока за отдаване на помещението, размера на наема, начална дата и срока за плащането му. Същественото в случая е, че в една от точките фигурира следното условие: Фирмата- наемател се задължава да извърши ремонти и реконструкции по сграда за сметка на наема, като ще удържа сумите до пълното им погасяване, без да се изисква изрично съгласие от наемодателя.

ПРОТОКОЛ за бракуване на дълготрайни материални (нематериални) активи

№ …………………………………………            Предприятие……………………………..... Дата …………………. Адрес  ……...………………………………………………………….. ПРОТОКОЛ за бракуване  на дълготрайни материални (нематериални) активи КОМИСИЯ в състав: