Пропускане към основното съдържание

Регистърът БУЛСТАТ става електронен

От 2016 г. регистърът БУЛСТАТ става електронен. 

Директорът на Агенцията по вписванията Елена Маркова съобщи, че за първи път се въвежда цялостна електронизация на процеса по регистриране. По този начин всички подлежащи на регистрация имат възможност да подадат документите си от компютър, удостоверявайки своята самоличност чрез електронен подпис.


Справките в регистъра също ще се извършват напълно електронно, но личните данни ще бъдат заличени. Новите функционалности на регистъра БУЛСТАТ ще започнат да работят след като влязат в сила измененията в закона.

Облекчена ще бъде още процедурата за участниците в обществените поръчки. Освен това възложителите ще имат възможност сами да изготвят справка в регистъра БУЛСТАТ за всички участници в процедурата. С новата система всеки регистриран в БУЛСТАТ ще разполага със свое електронно досие, пише БТА.

От Агенцията по вписванията призоваха всички, желаещи да направят справка в Търговския регистър или в новата система на БУЛСТАТ, да го правят през Интернет, а не да ходят до всеки от офисите на агенцията.

източник: pariteni.bg

Коментари

Популярни публикации от този блог

ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА МАЙЧИНСТВО НА БАЩАТА

Кодексът на труда дава възможност, отпускът за бременност, раждане и осиновяване на дете, да бъде ползван от бащата/осиновителя (по-надолу, посочван като бащата) на детето вместо от майката/осиновителката (по-надолу, посочвана като майката). Поставени са обаче условия, които трябва да бъдат изпълнени, за да може обезщетението, за бременност и раждане, да бъде изплащано на бащата. В тази статия ще се опитам да внеса яснота в процедурата по „прехвърляне‘‘ на майчинството от майката на бащата.

Отчитане на наеми

Физическо лице предоставя помещение под наем на фирма за извършване на дейност. Сключен е договор за наем между двете страни,като в него са отразени: срока за отдаване на помещението, размера на наема, начална дата и срока за плащането му. Същественото в случая е, че в една от точките фигурира следното условие: Фирмата- наемател се задължава да извърши ремонти и реконструкции по сграда за сметка на наема, като ще удържа сумите до пълното им погасяване, без да се изисква изрично съгласие от наемодателя.

Данъчно облагане на изплатен наем от самоосигуряващо се лице, което е собственик на ЕООД

Следва ли да удържа, декларира и внася данък от посочения наем от самоосигуряващо се лице, което е собственик на търговско дружество и е платец на доходи от наем, когато: ползва наетия имот само за жилищни нужди, и когато ползва наетия имот и за дейността, за която е регистриран като самоосигуряващо се лице. Становище на НАП от м.май 2017 г.: В чл. 44 от ЗДДФЛ се изисква авансовият данък за доходи от наем да се удържа и внася при изплащане на дохода от платеца, когато той е предприятие или самоосигуряващо се лице. Така механизмът за авансово облагане на тези доходи се доближава в максимална степен до възприетия за доходи от извънтрудови правоотношения. Когато платец на дохода /наемател/ е предприятие или самоосигуряващо се лице, авансовият данък трябва да се определя и удържа от предприятието или самоосигуряващото се лице, а когато платецът на дохода е физическо лице – наемодателят ще има отново задължението да определя и внася авансовия си данък. В тази връзка определянето и